Günümüzde bir çok insanın tanışmak için ortak mekanı olan chat sohbet odalarında hemen hemen her gün yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Bu ortamlarda bir çok insan buldukları arkadaşları ile yakın dostluklar kurmuş hatta evlilikler bile yapanlar olmuştur. Aslında bilindiği kadarda kötü olmayan chat ortamları insanların diyalog kurmaları için uygun olan ortamları vardır. İnternet ortamını kötüye kullanan insanlarda mevcut tabiki. Ama herkes aynı olucak diye bir şey yok. Yıllardır görüşmediğiniz arkadaşlarınızı dostlarınızı bulabilirsiniz. İnternette yeni tanıştığınız biri ile yeni kavramlar oluşabilir hayatınızda. Günlük hayatınızda gidip biri ile tanışmak çok zor olabiliyor bazen ama internet ortamında chat sohbet odalarında hemen dostluklar kurabilirsiniz.

Sohbet etmek illaki güzel bir şey ama bu olayı kötüye kullanan insanlar yüzünden kimse kolay kolay birbirine güvenemiyor malesef. Kimin ne olduğu belli değil aslında çoğu insanı amacı sadece sohbet etmek. Bu chat ortamına ilk defa giriyorsanız yapıcağınız ilk şey burda ne oluyor kim kiminle diye izlemeye başlarsınız. Daha sonrasında sizde katılırsınız hiç anlamazsınız saatler nasıl geçmiş. Sohbet ederken size nasıl davranılmasını isterseniz sizde karşınızdakine o şekilde davranmalısınız. Sohbet ederken sohbetin kurallarını bilen kişiler sohbet odalarında yönetici konumundadırlar. İnternette sohbet etmek için doğru zamanı beklemenize gerek yoktur. Bazen bir selam yada merhaba sohbete başlamak için yeterli olucaktır. Chat yaparken sadece yeni insanlar tanımanın yanı sıra yeni bilgiler edinebiliceğiniz kişilerle güzel dostluklar kurabilir bilgi alışverişinde bulanabilirsiniz. Sohbet odalarında kişi gizlilik hakkını saklı tutabilir.

İnsanlar chat ortamlarında kendilerini özgür hissederler tanımadıkları kişilere kendilerini istedikleri gibi tanıtabilirler inanmak yada inanmamak sizin elinizde tabiki. Evinde interneti olupta sohbet odalarına girmeyen insan çok azdır. Tabi herkesin sohbet odalarına girmesindeki amaç farklıdır. Kimi gerçekten arkadaş bulmak için girer kimi ise sadece zaman geçirmek eğlenmek için girer. İnternette chat artık çok yaygın bir durum olmuştur. Kendinize istediğiniz bir ismi yada o anki ruh halinizi anlatan bir isim yani nick oluşturup sohbet odalarına giriş yapıp kendinizi internetteki chat ortamına bırakıyorsunuz.